Image Alt

Paweł Jabłoński

Rząd PiS nie zgodzi się na zniesienie prawa weta w UE ws. polityki zagranicznej

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się na zniesienie prawa weta w UE ws. polityki zagranicznej. To jeden z podstawowych atrybutów niepodległości – podkreślił w piątek podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. Jabłoński odniósł się do wpisu ministra do spraw Unii Europejskiej. „Polska jasno i konsekwentnie sprzeciwia się zniesieniu zasady jednomyślności czy też przenoszeniu obszarów kompetencyjnych, w których jest ona wymagana, do procedury QMV” – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk na Twitterze.

„Nie wiem, o jakich kolegów chodzi, ale na pewno nie takich, którzy reprezentują stanowisko rządu. Polska jasno i konsekwentnie sprzeciwia się zniesieniu zasady jednomyślności czy też przenoszeniu obszarów kompetencyjnych, w których jest ona wymagana, do procedury QMV” – napisał Szynkowski vel Sęk.

Procedura QMV (Qualified Majority Voting), czyli głosowanie większością kwalifikowaną jest stosowane obecnie przez Radę Unii Europejskiej przy podejmowaniu niektórych decyzji. Zgodnie z tą procedurą każdy kraj członkowski UE posiada ustaloną liczbę głosów, która zależy od wielkości populacji danego kraju.

Minister spraw zagranicznych odpowiedział na komentarz w mediach społecznościowych, odnoszący się do informacji, że „francuska minister ds. europejskich Laurence Boone powiedziała, że Polska nie sprzeciwia się zniesieniu zasady jednomyślności”. Miała ona powiedzieć: „odbyliśmy już dyskusję z naszymi polskimi kolegami”.

„Kim są ci »polscy koledzy«? Mam nadzieję, że to ściema (ew. koledzy są z PO)” – napisał prezes Fundacji Republikańskiej, Marek Wróbel.

Rząd PiS a prawo weta

Do słów ministra do spraw Unii Europejskiej odniósł się Paweł Jabłoński. „Jasna deklaracja ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Rząd PiS nie zgodzi się na zniesienie prawa weta w UE ws. polityki zagranicznej. To jeden z podstawowych atrybutów niepodległości” – napisał wiceminister spraw zagranicznych.