Image Alt

Paweł Jabłoński

Pakt dla Raciborza

Paweł Jabłoński wiceminister spraw zagranicznych, senator Ewa Gawęda, a także samorządowcy – prezydent Raciborza Dariusz Polowy oraz jego zastępcy Dawid Wacławczyk i Dominik Konieczny zawarli „Pakt dla Raciborza”, którego celem jest budowanie spójnej wizji rozwoju miasta. – Formalizujemy to, co funkcjonuje już od kilku lat i czego efekty widać na drogach, w instytucjach miejskich czy wielu innych inwestycjach – mówił prezydent Dariusz Polowy

W piątek 11 sierpnia, politycy Zjednoczonej Prawicy pochodzący z ziemi raciborskiej wraz z samorządowcami przedstawili „Pakt dla Raciborza”, którego celem jest spójna wizja rozwoju miasta. Podczas spotkania w sali kolumnowej raciborskiego magistratu podkreślano, że pakt jest kontynuacją dotychczasowych działań i zachętą do współpracy wszystkich tych, dla których Racibórz jest ważnym miejscem.

– Gdy spojrzymy całościowo na to co wydarzyło się przez ostatnie cztery lata, to można dostrzec, że jest to coś więcej niż tylko pojedyncze inwestycje. To spójna wizja, którą zaczęliśmy wdrażać kilka lat temu po to, żeby do Raciborza trafiało jak najwięcej pieniędzy. Dzisiaj można to zauważyć w wielu miejscach. Nie poprzestajemy na tym i w najbliższych tygodniach będziemy przedstawiali kolejne propozycje. Pakt dla Raciborza to nie jest pakt polityczny czy wymierzony przeciwko komuś. To porozumienie ludzi, którzy skupiają się na pracy, dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z każdym – podkreślał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Zdaniem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, zawarty pakt to uściślenie współpracy między rządem a samorządem, która już teraz przynosi wymierne korzyści, w postaci wielu inwestycji, realizowanych dzięki dotacjom z kasy państwa.

– Formalizujemy to, co funkcjonuje już od kilku lat, czego efekty widać na drogach, w instytucjach miejskich czy wielu innych inwestycjach. Pakt dla Raciborza tworzy grupa aktywnych ludzi, którzy mają Racibórz w swoim sercu. Współpracujemy po to, aby Racibórz i jego mieszkańcy mogli w pełni wykorzystać ten potencjał, który ma miasto, ale i możliwości, które daje współpraca z rządem oraz instytucjami centralnymi. Efektem dotychczasowej współpracy jest chociażby budowa żłobka z programu Maluch+, dofinansowanie do budowy bloków przy ulicy Łąkowej czy wiele innych inwestycji – mówił prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Efektem współpracy między raciborskim samorządem a rządem są liczne inwestycje, realizowane dzięki wielu rządowym programom. W ostatnim czasie, Racibórz otrzymał ponad 4,5 mln złotych dodatkowego dofinansowania na budowę nowych bloków przy ulicy Łąkowej. Dodatkowe 4,5 mln zł zasilą pulę 35,5 mln zł, które już dostał na ten cel Racibórz.