Image Alt

Paweł Jabłoński

Zioła ważne dla Polek i Polaków. Wiceminister Paweł Jabłoński w Nieboczowach

Spotkanie zostało zorganizowane przez wiceministra Pawła Jabłońskiego i senator Ewę Gawędę i dotyczyło ziół i ziołolecznictwa. Gościem specjalnym była wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. Wykłady przedstawili naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowego Instytutu Badawczego.

Spotkanie rozpoczął wójt Czesław Burek, który przedstawił miejscowość Nieboczowy czyli najmłodszą wieś w Polsce oraz historię jej powstania związaną z utworzeniem zbiornika Racibórz-Dolny. Następnie głos zabrali Paweł Jabłoński i Ewa Gawęda oraz wiceminister Anna Gembicka. Kolejnym punktem były bardzo interesujące wykłady, w których poruszono między tematy związane z historią zielarstwa, gatunkami ziół występujących w Polsce, najczęstszymi dolegliwościami Polaków. Omówiono też zioła, które są przyprawami, a także przyszłość zielarstwa. Uczestnicy mogli się również dowiedzieć jak zioła mogą bronić ludzi przed kleszczami i komarami.

Zachęcić koła gospodyń do aktywności i korzystania z programów rządowego wsparcia

W spotkaniu uczestniczyli członkowie kół gospodyń wiejskich, pszczelarze oraz samorządowcy. Obecny był też poseł Adam Gawęda. Organizatorami i pomysłodawcami byli senator Ewa Gawęda oraz wiceminister Paweł Jabłoński.

– Jestem członkiem komisji środowiska i wszystkie tematy związane z ekologią czy ochroną środowiska są mi bardzo bliskie. Nasze koła gospodyń wiejskich, działające w moim okręgu to panie, które naprawdę bardzo dużo angażują się w obszarze ekologii czy naturalnych produktów itd., więc pomyślałam, że będzie to idealny temat wykładu skierowany właśnie do nich i będzie dla nich ciekawy oraz inspirujący. Korzystając z tego, że jeszcze przyjechała do nas pani wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka była to okazja także do dyskusji, do rozmów czy właśnie do zachęcenia tych kół do korzystania ze środków rządowych. To też jest moim celem, aby do mojego okręgu jak najwięcej tych środków wpływało, a nasze panie niejednokrotnie już udowodniły, że potrafią  korzystać ze środków zewnętrznych i je przełożyć na różne inicjatywy, które służą mieszkańcom mojego okręgu. Mam nadzieję, że wykłady i książki, które zostały zabrane do domów przypominać będą o tym, że warto korzystać z oferty którą serwuje nam natura, zanim sięgniemy po środki farmakologiczne – mówi senator Ewa Gawęda.

– Zanim przeszedłem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracowałem w Kancelarii Premiera i w 2018 roku, razem z panią Minister Anną Gembicką przygotowywaliśmy ustawę o kołach gospodyń wiejskich, która tak naprawdę pozwoliła na to, żeby istniejące już od wielu lat koła, w często bardzo różnych i nie do końca uporządkowanych formach organizacyjnych ożywić i zachęcić nowe koła do powstawania – mówi wiceminister Jabłoński.

Wiceminister Anna Gembicka: Widzimy coraz większe zainteresowanie ziołolecznictwem

O cel spotkania, w którym między innymi uczestniczyły panie z KGW zapytaliśmy panią wiceminister Annę Gembicką.

– Celem było przede wszystkim poinformowanie o działaniach jakie, jako rząd prowadzimy dla kół gospodyń wiejskich. Trochę opowiedzenie również o początkach tej ustawy z 2018 roku, ale przede wszystkim przekazanie informacji o tym z jakich programów dotacyjnych koła gospodyń wiejskich mogą korzystać, bo tych programów jest naprawdę dużo, ale także była to okazja, żeby Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich przekazał informacje na temat ziół w Polsce i ziołolecznictwa. Widzimy coraz większe zainteresowanie właśnie ziołolecznictwem, takimi naturalnymi metodami i chcemy, żeby nasze instytuty podległe pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi propagowały tą wiedzę i docierały z tą wiedzą właśnie do kół gospodyń wiejskich – mówiła Anna Gembicka.

Czym zajmuje się Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich?

– Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowy Instytut Badawczy jest interdyscyplinarną jednostką badawczą o znaczeniu międzynarodowym, zajmującą się kompleksowymi badaniami nad pozyskiwaniem i przerobem naturalnych surowców włóknistych oraz zielarskich. Instytut realizuje szereg krajowych i międzynarodowych projektów badawczych; prowadzi wielokierunkową współpracę z licznymi jednostkami naukowymi na świecie; działa na potrzeby rolnictwa, ochrony środowiska, budownictwa, transportu, przemysłu spożywczego, farmacji oraz medycyny – czytamy na stronie www.iwnirz.pl

Uczestnicy zadowoleni z tematyki spotkania

Wykłady były bardzo ciekawe i spotkały się z wielkim zainteresowanie uczestników. Podejmowane tematy stały się również okazją do dyskusją między innymi na temat relacji pomiędzy zielarstwem i pszczelarstwem.

– Pierwszy raz wspólnie z moim Kołem Gospodyń Wiejskich w Bukowie byłyśmy na tego typu spotkaniu. Bardzo pozytywnie jesteśmy zaskoczone, jeśli chodzi o przedstawienie i łączenie ziół. Ile mogą zdziałać w naszym życiu, ile pozytywów dla naszego zdrowia mogą wnieść. Ten wykład urodził w nas pomysł, abyśmy zorganizowali u nas, w maleńkiej wiosce jakim jest Buków, warsztaty z ziołolecznictwa. Myślę, że już za niedługo będziemy działać w tym kierunku. Dziękujemy za zaproszenie i oby więcej takich spotkań  – mówi Nowinom Aleksandra Cmok -przewodnicząca KGW Buków.

– Spotkanie bardzo cenne pod względem przedstawienia znaczenia ziół w naszej diecie codziennej, wspomaganiu odporności a także naturalnym leczeniu schorzeń. Zielarstwo, jest to temat trochę zapomniany a przede wszystkim niedoceniany. Jednak to spotkanie uświadomiło nam, jak wielki potencjał drzemie w naszych polskich ziołach. W połączeniu z naturalnymi produktami prosto z ula od lokalnego pszczelarza to nieoceniona dawka naturalnych witamin podarowanych nam przez naturę. Pszczelarstwo i zielarstwo zawsze idą w parze, więc jako pszczelarz praktyk cenie sobie bardzo możliwość wysłuchania prelekcji i uczestnictwa w tym wydarzeniu – przekazał Nowinom Adam Barnabas z Koła Pszczelarzy w Czernicy.